Kotvenie solárneho setu na strechu

Kotvenie solárneho setu na strechu
Ako pripevniť solárny kolektor na určitý druh strechy? V tomto článku pre Vás máme vyjadrenie odborníka.

Kotvenie solárnych setov na strechu v každom prípade prenechajte odbornej firme, aby neboli narušené funkčné vlastnosti strechy z hľadiska odolnosti proti poveternostným vplyvom a bolo zamedzené mechanické poškodenie vplyvom hmotnosti inštalovanej technológie. Za prípadné vzniknuté škody neodbornou montážou nenesieme žiadnu zodpovednosť.

Základné členenie striech:
    - rovné (krytina fólie, asfaltové, plechové)
            - fólie, asfaltové krytiny - zaistiť dostatočný rozklad bodového zaťaženia konzoly, tzn. kontaktné miesto medzi konzolou soláru a strechou, rozniesť pomocou napríklad betónovej kachličky, kovové konštrukcie ai., aby v prípade zníženia mechanických vlastností krytiny vplyvom vonkajších teplôt, a to ako plusových tak mínusových, nedošlo k jej narušeniu

            - plechové platí ako u predchádzajúcej varianty, s tým, že je ideálny s klampiarsku firmou dohodnúť vytvorenie mechanicky odolných portov pre ukotvenie technológie. Pri tejto strechy sú mechanické vlastnosti vplyvom teplôt stabilnejšie, podľa veľkosti strechy je však mnohokrát potrebné uvažovať o kompenzáciu dĺžky (dilatácia) konzolového uchytenie. Sklon solárneho zdroja je daný konštrukciou konzoly.


     - šikmé (betónová, pálená, asfaltová, plechová, drevená bridlicová a mnoho ďalších)
              - vzhľadom na to že, sedlovej alebo šikmé strechy majú rozdielne uhly, odporúčam upraviť dĺžku originálne konzoly tak aby výsledný sklon solárnych trubíc bol v odporúčanom uhle. Ďalej by bolo vhodné, aby vrchol nádrže bol od hrebeňa strechy (platí u sedlových striech) nižšie, a to aspoň 5 ° pod.


Ochrana pred prudkými nárazmi vetra. Ochrana pred úderom blesku je veľmi špecifická záležitosť, je nutné zvážiť podľa umiestnenia domu, jeho polohy (dom v hustej zástavbe medzi vyššími budovami v údolí - nízke riziko, samostatne stojaci dom na kopci - vysoké riziko), možné riziká.


Pospojovanie konštrukcia s inštalovaným absorbent blesku je určite tiež otázkou na typ budovy a elektroinštalácie. U novej budovy by mal byť riešený projektom zachytávače blesku a je to značne špecifické. Všeobecne konštrukcia soláru - ak je tento objekt vybavený zachytávacou sústavou - musí byť pospojovanie so zemným potenciálom.

Mechanika upevnenie na šikmé strechy:
    - vzhľadom k vyššej hmotnosti zariadení so zásobníkom a jeho primárnym určením na prevádzku mimo zimnú sezónu (dlhodobá prevádzka pod <0 ° C), voda bude bez odberu v pripojovacích potrubiach aj v bojleri vystavená riziku zamŕzaniu. Prístup na strechu je pre prípadné odstavenie a opravy veľmi nekomfortné s možným rizikom poškodenia krytiny.


Preto radšej použiť solárne trubice bez zásobníka, len s výmenníkom, a pomocou špeciálnej nemrznúcej nízko expanzívne kvapaliny ohrievať napr. Rúrkový výmenník nepřímotopného bojlera alebo akumulácie vykurovacej vody. Tým je zaručený celoročná prevádzka a podstatne nižšiu hmotnosť na strešnú konštrukciu.

Na upevnenie neexistuje univerzálny systém, ten vychádza s aktuálneho typu strechy.

Vždy je potrebné dodržiavať ustanovenia vyššie a ponechať prípravu nosných portov na odbornej pokrývačské firme!

Napríklad 4 ks špeciálne prestupové na daný typ krytiny a nad krovy upevniť horizontálne dva nosníky, do ktorých sa konštrukcie pripevní.
Je tak zaručená tesnosť a mechanická pevnosť konštrukcie bez rizika prasknutia krytiny vplyvom zaťaženia alebo dokonca vŕtanie.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť